aeensanat-logo

021-62786

تماس جهت مشاوره و خرید

5 علت تفاوت قیمت میلگرد در بازار

5 علت تفاوت قیمت میلگرد در بازار

میلگرد یکی از پرفروش‌ترین محصولات فولادی است که قیمت آن علاوه بر هزینه‌های پروژه‌های عمرانی و ساختمانی، بر روی بازار مسکن نیز تأثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات خریداران بازار فولاد، وجود اختلاف قیمت میان میلگردهای مختلف است که بسیاری را دچار سردرگمی می‌کند. این تفاوت قیمت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال، قیمت میلگرد اغلب برندهای موجود در بازار متفاوت است و همواره میان قیمت کارخانه، بورس کالا و بازار آزاد اختلاف وجود دارد و این خود از علت‌های تفاوت قیمت میلگرد ساده و آجدار است. در ادامه دلایل تفاوت قیمت آرماتورها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رابطه قیمت شمش فولاد و میلگرد

شمش فولادی به ‌عنوان ماده اولیه تولید میلگرد، در قیمت این محصول نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. با توجه به اینکه در واحدهای نورد تولید میلگرد از شمش استفاده می‌شود، نوسانات قیمت آن می‌تواند بر قیمت نهایی آرماتورها تأثیر بگذارد. شمش فولاد در سایر کشورهای جهان طبق قیمت صادرات و واردات تعیین می‌شود؛ اما ایران به دلیل تحریم‌های متعدد از سوی آمریکا و جهت حفظ قدرت رقابت در بازار جهانی، از قیمت شمش در منطقه CIS برای تعیین قیمت شمش بهره می‌گیرد.

CIS اتحادیه کشورهای مستقل با منافع مشترک است که در سال 1991 با عضویت روسیه و 11 کشور دیگر در غرب آسیا تشکیل شد. این کشورها با برخورداری از منابع وسیع نفت و گاز، به قدرت چانه‌زنی بالایی در بازارهای مختلف منطقه دست یافته‌اند. در سال‌های گذشته دو کشور گرجستان و اوکراین از اتحادیه خارج شده‌اند. در حال حاضر، قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در بازار با توجه به قیمت پایه در بورس کالا تعیین می‌شود و قیمت‌گذاری شمش بر مبنای میانگین قیمت پایه در هفته گذشته است.

علت تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار

جهت بررسی تفاوت قیمت میلگرد لازم است اشاره شود که بسیاری از تولیدکنندگان فولادی محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و امکان خرید از درب کارخانه برای برخی از آن‌ها وجود ندارد. با توجه به حضور بزرگ‌ترین برندهای فولاد در این بازار، بورس کالا اهمیت بالایی در تعیین قیمت مقاطع فولاد پیدا کرده است. به ‌گونه‌ای که از قیمت پایه میلگرد در بورس به‌ عنوان مبنای قیمت‌گذاری در بازار آزاد استفاده می‌شود.

در ماه‌های ابتدایی سال که میزان تقاضای بازار برای میلگرد با افزایش همراه است، اختلاف قیمت بورس کالا و بازار آزاد تا 12 درصد نیز پیشروی کرد. برجسته‌ترین دلایل این شکاف قیمت، اضافه شدن 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده و هزینه‌هایی مانند کارمزد بورس کالا و بورس اوراق بهادار، کارمزد کارگزار، حمل ‌و نقل آرماتورها، مسافت و… است. در صورتی ‌که تعدد دلالان بازار فولاد را نیز به این معادله اضافه کنیم، این میزان اختلاف قیمت توجیه‌پذیر خواهد بود.

علت تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار

مهم‌ترین دلایل تفاوت قیمت میلگرد در بازار

علاوه بر شکاف قیمت بازار آزاد و بورس کالا، در خود بازار آزاد نیز می‌توان تفاوت قیمت را با دامنه کمتری مشاهده کرد. دلایل متعددی برای این اختلاف قیمت وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کیفیت میلگرد

یکی از مهم‌ترین دلایل تفاوت قیمت میلگرد های مشابه در بازار، تفاوت کیفیت آن‌ها است. میلگرد 14 یکی از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین سایزهای میلگرد آجدار است؛ اما کیفیت، استحکام و مقاومت تمام آرماتورهای سایز 14 بازار در یک سطح نیست. این تفاوت کیفیت در مرحله پیش از ورود به بازار بر روی قیمت محصول درب کارخانه تأثیر می‌گذارد؛ زیرا تولید یک محصول باکیفیت، هزینه و انرژی بیشتری می‌طلبد و برای ساخت آن از مواد اولیه مرغوب‌تر استفاده می‌شود. به ‌این‌ ترتیب، هزینه‌های تولید یک محصول باکیفیت، بالاتر است. از طرف دیگر، تقاضای بازار برای محصول باکیفیت بالاتر بوده و فروش آن بیشتر است. از این ‌رو، قیمت آن در بازار نیز افزایش می‌یابد.

  1. تولیدکنندگان مختلف

برند یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد آجدار و ساده است. یک برند شناخته‌شده به شما این اطمینان را می‌دهد که میلگرد طبق استانداردهای سخت‌گیرانه جهانی و ملی تولید شده و از کیفیت بالایی برخوردار است. همچنین با توجه به اثرات تعیین‌کننده استاندارد تولید بر مشخصات محصول (مانند وزن، میزان سختی، استحکام و…)، قیمت میلگرد تولیدکنندگان مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت است. برای مثال، میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به دلیل استانداردهای تولید متفاوت، وزن بیشتری نسبت به میلگرد آیین صنعت دارد و با قیمت گران‌تری در بازار خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که وزن بالاتر، معیار مناسبی برای سنجیدن کیفیت نیست و صرفاً به دلیل تعیین قیمت بازار بر اساس وزن، قیمت بالاتری پیدا کرده است.

  1. هزینه حمل‌ونقل

یکی از فاکتورهای بسیار مهم تفاوت قیمت میلگرد که حتی بر قیمت درب کارخانه میلگرد نیز تأثیر می‌گذارد، هزینه حمل ‌و نقل و مسافت طی شده است. از این‌ رو، بسیاری از مصرف‌کنندگان و خریداران با خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه، هزینه نهایی را کاهش می‌دهند. توجه داشته باشید که خرید از فروشگاه‌ها و بنگاه‌ها، مجدداً هزینه حمل‌ و نقل از انبار تا محل ساخت ‌و ساز را در پی خواهد داشت.

  1. هزینه‌های نگهداری

یکی از مبالغی که تقریباً به‌ صورت پنهان به قیمت میلگردها اضافه می‌شود و منجر به تفاوت قیمت میلگرد میشود، هزینه‌های نگهداری آن‌ها در انبار است؛ زیرا در صورت نگهداری غلط، مهیا نکردن شرایط مطلوب انبار و قرار گرفتن مقاطع فولادی در برابر رطوبت، باران و مواد خورنده، کیفیت آن‌ها کاهش می‌یابد و موجب خسارت می‌شود. هزینه‌های نگهداری عمدتاً مختص به فروشگاه‌ها و بنگاه‌ها است؛ زیرا محصولات فولادی معمولاً در انبار کارخانه‌ها باقی نمی‌مانند و توسط فروشندگان و تأمین‌کنندگان فولاد شهرهای مختلف خریداری می‌شوند.

  1. وضعیت بازار

نوسان همواره جزئی از بازار فولاد بوده است؛ اما طی سال‌های گذشته شاهد افزایش فرازوفرودهای زیادی در نمودار قیمت مقاطع فولادی و به‌ ویژه میلگرد بوده‌ایم. این نوسانات قیمت عمدتاً به دلیل تغییرات لحظه‌ای نرخ ارز و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور بوده‌اند. در چنین شرایطی، بازار شفافیت قیمت خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل، محصولات پر تقاضایی مانند میلگرد چند نرخی می‌شوند.

هزینه‌های نگهداری میلگرد

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره شد، فاکتورهای مختلفی می‌توانند موجب تفاوت قیمت میلگرد در بازار شوند. برخی موارد مانند مالیات بر ارزش‌افزوده و هزینه حمل‌ و نقل اجتناب‌ناپذیر هستند؛ اما با انتخاب روش خرید مناسب و یک فروشگاه معتبر می‌توانید خرید خود را با قیمت مناسب‌تری انجام دهید و از قیمت‌های غیرمنطقی به دلیل حضور واسطه‌ها و دلالان متعدد میان کارخانه و شما در امان بمانید. همچنین برای خرید بی‌واسطه از شرکت آیین صنعت و حذف واسطه‌ها می‌توانید با کارشناسان واحد فروش تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع مبلگرد و انکربولت با همکاران ما در آیین صنعت در ارتباط باشید.

پاسخگوی آنلاین