aeensanat-logo

021-62786

تماس جهت مشاوره و خرید

نورد میلگرد به چه معنی است؟

نورد میلگرد به چه معنی است؟

برای خرید میلگرد ساده آیا تا به حال به نورد میلگرد توجه کرده‌اید؟

در توضیح فرایند تولید میلگرد ساده بارها از اصطلاح «نورد» استفاده کرده‌ایم. اگر اندک آشنایی با صنعت فولاد داشته باشید با این اصطلاح بیگانه نیستید. اما اگر نیاز دارید درباره نورد میلگرد و فرایندی که طی آن میلگرد با این روش تولید می‌شود، بیشتر بدانید این نوشته را تا انتها پی بگیرید.

برخی از مقاطع فولادی به صورت نیمه‌ساخته یا نیمه‌نهایی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله پروفیل، میلگرد، نبشی، ورق و شمشال و تختال و شمش. این مقاطع فولادی با عملیات نورد، پرس، کشش، ریخته‌گری و فورجینگ یا آهنگری ساخته می‌شوند. یکی از پرکاربردترین این محصولات، میلگردها هستند که به شکل‌های مختلف تولید می‌شوند.

میلگردها از محصولات نهایی و نیمه‌نهایی هستند که در ساختمان‌سازی مانند الیاف فورتا برای شناژبندی یا در صنعت اتومبیل و به عنوان مواد اولیه برای تولید پین، میخ، پرچ، پیچ، مهره، سوزن، کابل، زنجیر، اسپک، اتصالات و مخارن‌، غلتک‌های یاتاقان، بعضی از ابزار صنعتی و بسیاری موارد دیگر به کار می‌روند.

نورد چیست؟

یکی از روش‌های شکل‌دهی فولاد، فرايند نورد است. نورد تغیر شکل فولاد از طریق عبور از بین غلتک‌هاست که به دو صورت گرم و سرد صورت می‌گیرد.

تقسیم بندی فرایند نورد میلگرد

نورد گرم

نورد گرم با قابلیت زیاد کاهش سطح مقطع، برای تولیدات نیمه‌نهایی و کامل مانند  شمش‌، تختال، انواع پروفیل، تیرآهن، ریل راه‌آهن، ورق، تسمه، میله‌ و میلگرد کاربرد دارد.

در این روش ساختار حاصل از ریخته‌گری که ناهمگن است، در هم می‌ریزد و ساختار همگن‌تر با اندازه دانه‌های ریزتری به دست می‌آید. این فرایند به بهبود خواص فلز ریخته‌گری شده از جمله استحکام و مقاومت آن کمک می‌کند.

یکی از عواملی که کیفیت محصول نهایی در نورد را بالا می‌برد، کیفیت ریخته‌گری و فرایند تولید و مواد اولیه مناسب شمش و بیلت است.

در این روش بلوک‌های فولادی از بین دو غلتک یا استوانه گردان عبور داده شده و به شکل مورد نظر درمی‌آیند.

دمای محیط کار در این روش بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است و از این رو به آن نورد گرم می‌گویند.

در نورد گرم به علت فشارهای وارده از استوانه‌ها روی بلوک فولادی، مولکول‌های موجود در ساختار فلز به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

طی مراحل کشش در سه مرحله، طول مقاطع افزایش و قطر آن‌ها کاهش می‌یابد که به آن مرحله رافینگ می‌گویند.

سپس میلگردها وارد مرحله برش شده و درطول‌های مختلف برش زده و بسته‌بندی می‌شوند.

نورد سرد

در نورد سرد در دمایی کمتر از تبلور مجدد، به یکباره شمش عبوری از نوار را سرد می‌کنند که باعث درهم شکستن و به‌هم‌ریختگی ساختار مولکولی فلز و ایجاد ساختار کریستالی بی‌قاعده‌ای در میلگرد می‌شود.

این خصوصیت بر شکل‌پذیری و مقاومت تسلیم مقطع فولادی اثر گذاشته و سبب تولید آرماتورهایی می‌شود که مقاومت تسلیم بالا و شکل‌پذیری پایین دارند.

از نورد سرد می‌توان برای تولید ورق، تسمه، میله و میلگرد با سطوح فوق‌العاده صاف و ابعاد دقیق استفاده کرد. ورق و تسمه‌های نورد سرد شده را می‌توان در شرایط مختلفی تولید کرد، از جمله نورد پوسته، ربع‌سخت، نیمه‌سخت و تمام‌سخت.

محصول میلگرد ساده صنعتی آیین صنعت از طریق روش نوردگرم تولید می‌شود. این میلگرد یکی از باکیفیت‌ترین‌ها برای کاربردهای صنعتی است.

شرکت نورد فولاد آیین صنعت به شما در زمینه اطلاع از جدیدترین قیمت میلگرد ساده و هر اطلاعات دیگری درباره خرید میلگرد ساده  و یا انکربولت مشاوره قبل از خرید می‌دهد. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پاسخگوی آنلاین