aeensanat-logo

021-62786

تماس جهت مشاوره و خرید

شرایط صدور کد اقتصادی برای مؤدیان مالیاتی تغییر کرد

شرایط صدور کد اقتصادی برای مؤدیان مالیاتی تغییر کرد

شرایط صدور کد اقتصادی به گزارش ایسنا:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه‌ای شرایط صدور کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی را تغییر داد که این تغییرات شامل حذف گواهی ثبت نام ارزش افزوده و مرحله ۴۵ ثبت نام مالیاتی و تبدیل کد ملی اشخاص حقیقی به کد اقتصادی است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه‌ای اعلام کرد که تمامی اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی برای تخصیص کد اقتصادی به اشخاص حقوقی به صورت الکترونیکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مراجع ذیصلاح صدور مجوز دریافت و بدون نیاز به حضور مؤدی در شعب سازمان امور مالیاتی، کد اقتصادی تخصیص داده شود.

همچنین بر اساس این بخشنامه برای اشخاص حقیقی با دریافت اطلاعات از مراجع صدور مجوز یا پس از ثبت‌نام در سامانه امور مالیاتی بلافاصله ثبت نام انجام ‌شود.

براساس مفاد این بخشنامه، برای اشخاص حقوقی شناسه ملی به عنوان شماره اقتصادی و برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل پس از ثبت نام، شماره اقتصادی با بهره گیری از  شناسه یا شماره ملی آنها صادر خواهد شد.

علاوه براین، مادامی که برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل، کد اقتصادی جدید صادر نشده باشد، حسب مورد از شناسه ملی، شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده خواهد شد.

گفتنی است که این دو اقدام می‌تواند زمان صرف شده برای شروع یک کسب و کار  در کشور را که از جمله زیرشاخص‌های نماگر سهولت انجام کسب و کار  (Doing Business)است، با ارتقای قابل توجهی روبرو کند.

در این زمینه، طبق برآوردهای بانک جهانی میانگین زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار در کشور حدود ۷۲.۵ روز تخمین زده می‌شود که با انجام این اصلاحات بر اساس مطالعات، پیش بینی می‌شود این مقدار به ۱۵.۵ روز کاهش یافته و تا ۴۸ رتبه ارتقا در این زیرشاخص صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که در دستورالعملی که از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی صادر شد، صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده لغو و ثبت نام در سامانه به منزله گواهی ارزش افزوده است.

همچنین ثبت نام‌های قبلی به عنوان ثبت نام قطعی تلقی می‌شود. در این ثبت نام فقط کافی است مؤدی گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه ثبت نام مالیاتی انتخاب کند و در مواردی که اطلاعات بعدی از مراجع ذیربط تأسیس یا صدور مجوز فعالیت دریافت شود، ثبت نام به صورت خودکار انجام می‌شود.

علاقمندان میتوانند برای اطلاع از آخرین اخبار صنعت در بخش تماس با ما در خبرنامه آیین صنعت اقدام به ثبت نام نمایند.

برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده، خرید میلگرد ساده و میلگرد آجدار به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت کارخانه و یا سفارش میلگرد ساده صنعتی به بخش محصولات مراجعه فرمایید و از آخرین قیمت‌ها مطلع شوید و با ما تماس حاصل فرمایید.

پاسخگوی آنلاین