قیمت میلگرد آجدار

 

نوع میلگرد آجدار کارخانه تولیدکننده گرید میلگرد آجدار قیمت(کف انبار تهران)
میلگرد آجدار سایز 6.5 الیگودرز A2 28,800
میلگرد آجدار سایز 10 آرین A2 25,100
میلگرد آجدار سایز 10 ابهر A2 24,000
میلگرد آجدار سایز 10 ساده A3 23,000
میلگرد آجدار سایز 12 ابهر A3 24,000
میلگرد آجدار سایز 14 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 14 میانه A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 14 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 16 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 16 پرشین A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 16 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 18 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 18 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 20 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 20 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 22 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 22 پرشین A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 22 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 25 هیربد A3 24,100
میلگرد آجدار سایز 25 نیشابور A3 24,900
میلگرد آجدار سایز 32 سیرجان A3 24,100

 

میلگرد آجدار آیین صنعت

میلگرد یکی از مصالح فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است که انواع مختلفی دارد. یکی از انواع میلگرد که مقاومت بالایی نیز دارد، میلگردآجدار است. در ساختمان‌سازی برای از بین بردن ضعف بتن، از میلگرد استفاده می‌کنند؛ اما استفاده از میلگرد آجدار نتیجه بهتری را رقم زده است. این قطعه با افزایش چسبندگی به بتن، می‌تواند استحکام ساختمان را نیز ارتقا ببخشد. در ادامه قصد داریم به‌صورت جامع و کامل به بررسی فرآیند تولید و همچنین کاربردها و انواع این قطعه پرکاربرد بپردازیم. قیمت میلگرد نیز از مسائل بسیار مهمی است که به هنگام ساخت سازه، مورد توجه قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل نکاتی را نیز در این‌ زمینه بیان خواهیم کرد.

 

میلگرد آجدار

فرآیند تولید و ساخت میلگرد آجدار

میلگردها به‌صورت کلی در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند. فرآیند تولید میلگرد ساده و آجدار تقریبا شبیه به هم است، تا جایی که مربوط به آج زنی میلگرد می‌شود. تولید میلگرد معمولا با فرآیند نورد گرم انجام می‌گیرد. در این روش شمش‌های فولادی را در کوره‌هایی با حرارت 1100 درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. دمای شمش‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش ‌یافته و سپس در مرحله بعدی یعنی رافینگ در طی سه مرحله، قطر این شمش‌ها کاهش ‌یافته و طول آن‌ها بیشتر می‌شود.

در این مرحله شمش فولادی نرم شده از بین غلتک‌های 4 و 8 وجهی عبور کرده تا اینکه سطح مقطع دایره‌ای شده و قطر آن به مقدار مناسب برسد. در مرحله بعد این شمش‌ها که تغییر حالت داده‌اند، باید وارد استند و یا همان قفسه‌های نورد شوند. در این قفسه‌ها خروجی‌های مختلفی وجود دارد که بتوان میلگردهای مختلفی با قطرهای متفاوت تولید کرد.

بعد از عبور از این مرحله نوبت به آج زنی میلگرد می‌رسد تا میلگرد آجدار تولید شود. این نوع میلگردر گونه‌های مختلفی دارد که در زمان آج زنی با هم متفاوت هستند؛ بعضی از آن‌ها در همان مرحله نورد و برخی دیگر بعد از خنک شدن، آج زنی می‌شوند.

در ایران به خاطر شرایط اقلیمی حاکم، اغلب میلگردها با روش‌های دیگری به نام‌های ترمکس و میکرو آلیاژی ساخته می‌شوند تا از استحکام بیشتری برخوردار باشند.

در روش ترمکس، میلگردی که در مرحله نورد ساخته ‌شده است را در یک محفظه خنک‌سازی قرار داده و آن را با کمک آب و روغن خنک می‌کنند. با این کار سطح میلگرد بسیار سخت و شکننده می‌شود. از آنجایی‌که فرآیند خنک‌سازی به‌سرعت انجام می‌گیرد، داخل میلگرد، گرم باقی‌مانده و سطح آن خنک می‌شود و درنتیجه شکل‌پذیری آن افزایش می‌یابد.

ساخت میلگرد با روش ترمکس، کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد و چون کربن کمتری هم در ساخت آن به ‌کار رفته، از قابلیت شکل‌پذیری و همچنین مقاومت کششی بالاتری نیز برخوردار است. به علت وجود کربن کمتر، این میلگردها را می‌توان از طریق جوش دادن سربه‌سر، در پروژه‌های ساخت‌وساز استفاده نمود.

در تولید میلگرد به روش میکرو آلیاژی نیز همانند روش نورد گرم پیش می‌رویم؛ با این تفاوت که در مرحله نخست تعدادی عناصر آلیاژی نظیر وانادیوم، تیتانیوم و… به شمش فولاد اضافه می‌شوند. اضافه شدن این عناصر باعث می‌شود تا خواص فیزیکی و مکانیکی میلگرد بیشتر شده و برای استفاده در مناطق زلزله‌خیز و گسل‌ها مناسب‌تر باشد.

قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد آجدار

عواملی نظیر کیفیت ساخت، ابعاد و همچنین کارخانه سازنده، بر روی قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارند. سایز و وزن میلگردها مطابق با استانداردهای جهانی ساخته ‌شده در دو نوع شاخه‌ای و یا کلاف به بازار عرضه می‌شوند. از دیگر عواملی که تأثیر بسیاری بر قیمت میلگرد گذاشته و باعث ایجاد نوساناتی در آن می‌شود، قیمت دلار و نوسانات ارزی است. لذا آیین صنعت به علت نوساناتی که در قیمت میلگرد وجود دارد، قیمت روزانه محصولات خود را در وب‌سایت و صفحات خود اعلام کرده و به اطلاع مشتریان خود می‌رسانند.

کاربردها و موارد مصرف

میلگردهای آجدار را می‌توان از پرکاربردترین مصالح فولادی در ساختمان‌سازی دانست. این میلگردها از همان ابتدای ساخت سازه یعنی در پایین‌ترین نقطه ساختمان و فونداسیون تا ساخت ستون‌های آن، برای شکل دادن سازه، مورداستفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین وظیفه این نوع میلگرد را می‌توان افزایش مقاومت کششی در سازه‌های بتنی دانست.

یکی از مهم‌ترین کاربردها و موارد مصرف میلگردهای آجدار را می‌توان ساخت سازه‌های بتنی نظیر پل‌ها، ساختمان‌ها و برج‌های چندین طبقه، ایستگاه‌های BRT و… دانست که به مقاومت بالایی نیاز دارند.

کاربرد دیگر این نوع میلگردها را در سازه‌های فولادی برای تقویت سازه و مقاومت بیشتر آن در برابر زلزله می‌توان مشاهده کرد.

بتن به‌تنهایی بسیار شکننده است و مقاومت کششی بسیار پایینی دارد، در نتیجه باید به کمک مصالح دیگر نظیر میلگرد، این ضعف بتن را برطرف کرد. میلگرد آجدار یکی از بهترین مصالح ساختمانی است که می‌توان از آن برای مسلح کردن بتن یا به ‌عبارت‌ دیگر جلوگیری از تخریب آن استفاده نمود.

انواع میلگرد آجدار

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، فرآیند آج زنی به میلگرد و آجدار نمودن آن در زمان‌های مختلفی انجام‌ می‌گیرد. در نتیجه ما شاهد چند نمونه میلگرد آجدار خواهیم بود که در این قسمت به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 • میلگرد آجدار نیم‌سخت یا آج ساده A2

این مدل میلگرد آجدار دارای آج‌های عرضی هستند که مارپیچ وار، حول محور طولی آن پیچیده شده‌اند. از این نوع میلگرد در ساختمان‌سازی و همچنین ساخت خاموت استفاده می‌شود. درصد کربن به‌کاررفته در ساخت این میلگرد به‌گونه‌ای است که شما ملزم هستید حتی‌الامکان از انجام جوشکاری بر روی آن‌ها دوری‌کنید. این نوع از میلگردها با نام آج 340 نیز شناخته می‌شوند. ساختار این میلگرد را می‌توان به‌نوعی نیمه‌خشک و نیمه‌نرم دانست. فرآیند آج زنی بر روی این میلگردها دقیقا بلافاصله بعد از خروج از کوره انجام می‌شود.

 • میلگرد آج پیچیده سخت A3

آج این میلگرد حالت جناقی داشته و از ابتدا تا انتهای آن کشیده شده است. این محصول فولادی خشک، سخت و کاملا ترد بوده و برای استفاده در ساختمان‌سازی بسیار مناسب است. انواع آج پیچیده سخت A3 نسبت به نوع قبلی که معرفی کردیم، استحکام بیشتری داشته و برای ساختمان‌سازی مناسب‌تر هستند. انجام هرگونه فرآیند جوشکاری بر روی این میلگردها ممنوع بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین نمی‌توان از آن‌ها برای آهنگری و یا تغییر شکل استفاده نمود. فرآیند آج زنی بر روی این میلگردها برخلاف مدل قبلی بعد از خنک شدن انجام می‌گیرد.

 • میلگرد سخت با آج پیچیده A4

آج‌های روی سطح این میلگرد دوکی ‌شکل یا مرکب هستند و می‌توان گفت این محصول دارای آج‌های عرضی هفت و هشتی در دو طرف آج طولی است. این محصول فولادی استحکام بسیار بالایی داشته و از اتلاف منابع دیگر تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. به‌درستی می‌توان ادعا کرد که میزان استحکام این مدل از دو مدل معرفی‌شده قبلی بیشتر است؛ به همین دلیل از آن در ساخت پروژه‌های مختلف می‌توان استفاده نمود. آج زنی این میلگرد نیز بعد از خنک شدن، مانند مدل A3 انجام می‌شود.

 

انواع سایز میلگرد آجدار

انواع سایز

در فرآیند ساخت میلگرد آجدار، بعد از اینکه شمش‌های فولادی نرم شدند و به مرحله کاهش قطر و آزمایش طول رسیدند، با توجه به کاربردهای مختلف می‌توان سایزهای مختلفی از میلگرد را تولید کرد. میلگردها در قطرها و طول‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. اغلب آن‌ها در شاخه‌های 12 و 6 متری برش داده می‌شوند تا کاربر بتواند با توجه به پروژه و نیاز سازه خود خریداری کند. قطر میلگردهای آجدار نیز به‌صورت‌های مختلف بین 6 تا 50 میلی‌متر ساخته می‌شود که کاربرد هرکدام متفاوت است.

جداول وزنی

وزن میلگرد یکی از پارامترهایی است که از طریق آن می‌توان به میزان کیفیت میلگرد پی برد. برای به دست آوردن وزن میلگردهای آجدار از طریق روابط خاص و به کمک طول و قطر آن‌ها می‌توان اقدام کرد.برای ساخت میلگرد باید طبق استانداردهای خاصی پیش رفت. برای مثال وزن میلگرد باید با سایز آن کاملا متناسب باشد. در این قسمت جدولی خدمت شما ارائه کرده‌ایم که وزن مناسب هر سایز را برای یک شاخه 12 متری مشخص می‌کند.

وزن شاخه (کیلوگرم) سایز میلگرد (میلی‌متر)
5 8
10 10
11 12
15 14
19 16
24 18
30 20
36 22
47 25
58 28
76 32
96 36

 

ویژگی‌ها و مشخصات میلگرد آجدار

هرکدام از 3 مدل میلگرد آجدار دارای مشخصات و ویژگی‌های مختلفی هستند که در این قسمت آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

 • ویژگی‌های میلگرد A2

میلگردهای آج 340 و آج 350 در واقع همان میلگردهای A2 هستند. آج‌های این میلگردها با زاویه 45 درجه بر روی سطح میلگرد پدیده آمده‌اند. کربن به‌ کار رفته در ساخت این میلگردها کم است و به همین دلیل دارای خاصیت خم‌پذیری بالایی هستند. تنش سیلان و تنش گسیختگی میلگردهای A2 به ترتیب 3000 کیلوگرم و 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. این میلگردها بیشتر به‌صورت عرضی به کار می‌روند و کاربرد اصلی آن‌ها را می‌توان ساخت خاموت دانست.

 • ویژگی‌های میلگرد A3

میلگردهای A3 را شما می‌توانید با نام‌های آج 400 و آج 420 نیز در بازار پیدا کنید. تنش جاری این میلگرد برابر با 4000 و تنش گسیختگی آن نیز برابر با 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. میلگرد A3 برخلاف مدل قبلی، به‌صورت طولی کاربرد دارد.

 • ویژگی‌های میلگرد A4

قیمت این مدل از دو مدل قبلی بیشتر است و سازه‌های ساخته ‌شده با آن نیز دارای استحکام بیشتری بوده و سبک‌تر هستند. این مدل میلگرد آجدار در بازار با نام‌های آج 500 و 520 نیز شناخته می‌شوند. تنش‌های تسلیمی میلگرد A4 برابر با 500 و 520 مگاپاسکال بوده که باعث شده از آن در ساختمان‌سازی استفاده کنند.

سخن پایانی

شناخت انواع میلگرد کمک بسزایی به شما می‌کند تا متناسب با پروژه کاری خود انتخاب صحیحی داشته باشید. میلگردآجدار یکی از انواع میلگرد است که از آن در ساختمان‌سازی و بیشتر برای ساخت بتن مسلح و افزایش استحکام بتن استفاده می‌شود. نحوه ساخت این محصول تفاوت اندکی با ساخت نوع ساده دارد که در قسمت‌های قبلی به‌طور کامل بیان کردیم. کاربرد و موارد مصرف میلگردهای آجدار نیز متفاوت است که چند نمونه از آن‌ها را در مطلب بالا آوردیم. ویژگی‌های و مشخصات، سایزبندی، قیمت و همچنین انواع این نوع میلگرد نیز از دیگر موضوعاتی هستند که به‌طور کامل در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند.

جهت دریافت مشاوره و خرید میلگرد آجدار با همکاران ما در آیین صنعت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 

1وزن میلگرد آجدار 16 چند کیلوگرم است؟
وزن استاندارد میلگرد 16 آجدار، 18 کیلوگرم است. اما در بازار با اصطلاح سبک و فوق سبک نیز عرضه می‌شود که از استاندارد خارج است.

2 غیر از محصولات آیین صنعت، محصولات سایر کارخانه‌ها را هم تامین می‌کنید؟
بله، کافی است محصول و کارخانه مورد نظر خود را اعلام فرمایید. محصولات در اسرع وقت برای شما تامین و ارسال خواهد شد.

3 آیا میلگردهای آجدار آیین صنعت استاندارد A3 را دارد؟
بله

4 آیا میلگردهای آجدار آیین صنعت سایز A2 را نیز دارد؟
بله، برای سایز 10 و 12 می توان این استاندارد را استفاده کرد اما برای سایزهای بالاتر بهتر است از استاندارد A3 استفاده شود.

5 آیا باربری آیین صنعت انحصاری است؟
خیر، سفارش دهنده می‌تواند باربری مورد نظر خود را اعلام نماید تا بار از طریق همان باربری ارسال گردد.

7 Comments

 1. علی اکبری گفت:

  برای خرید میلگرد آجدار من چندین بار از آیین صنعت خرید کردم و بسیار راضی بودم

 2. خلیل عبدی گفت:

  همیشه تیم آیین صنعت با تیم حرفه‌ای که دارن به ما در خرید میلگرد آجدار مشاوره ارزشمندی ارائه کردن

 3. هما رضایی گفت:

  برای دریافت قیمت روز میلگرد آجدار منبع معرفی میکنید؟

  • مدیر سایت گفت:

   شما برای دریافت قیمت روز انواع میلگرد با همکاران ما در آیین صنعت همراه باشید.

 4. زینب علی‌طالبی گفت:

  آیا میلگرد آجدار به مازندران هم ارسال میکنید؟

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام
   بله مجموعه آیین صنعت برای تمامی شهرهای ایران انواع میلگرد را تامین میکند.

 5. نادر ابراهیمی گفت:

  آیا انواع میلگرد آجدار توسط آیین صنعت به فروش میرسد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی ندارید؟